חיפוש באתר

עשוי לעניין אותך

וידאו שכדאי לצפות

הצטרפות לניוזלטר

הירשמו לדיוורים שלנו ותקבלו עדכונים קריטיים למייל על שמירה על יכולת הסכמה מדעת, בטיחות חיסונים ונושאים חמים שעל הפרק.

בקרו אותנו ברשתות החברתיות

מאמר מאת עו"ד תמיר טורגל בנוגע לשמירת הזכויות בבית הספר
מאמר מאת עו"ד תמיר טורגל - הכולל מידע על המצב כיום במערכת החינוך מבחינת ביצוע הליכים רפואיים, ומבחינת זכויות התלמיד וזכויות אדם. כמו כן עו"ד תמיר טורגל מסביר בפירוט כיצד למלא את הטופס שיש לשלוח לביה"ס ואיך להתנהל מול המערכת
מאמר מאת עו"ד תמיר טורגל בנוגע לשמירת הזכויות בבית הספר

הבעיה

מדינת ישראל מתהפכת על אזרחיה. מדויק יותר – השלטון במדינת ישראל מתהפך על אזרחיו. עוד ועוד חוקים והנחיות דרקוניים בשם ההגנה כביכול על הציבור, פוגעים פגיעה אנושה בזכויות האדם, בזכויות היסוד שלנו, ובמרקם החיים הדמוקרטי שעליו התבססה מדינת ישראל בהקמתה.

ישראל היא אחת המדינות היחידות בעולם בה עדיין מבצעים הליכים רפואיים, ובמיוחד הזרקות חיסונים בבית הספר. הפרקטיקה הזאת אינה ראויה ואף מנוגדת לחוק זכויות החולה המעמיד דרישה להסכמה מדעת לכל הליך שברפואה. כהורים ההסכמה הזאת נתונה להחלטה שלכם, ויש לכם את הזכות, ואף את החובה למנוע מצב שהילד שלכם נבדק או מקבל זריקה מאדם זר, ללא הורה לידו, ללא פיקוח שלכם על מה מזריקים לילד, אם זה לא פג תוקף, ואם הדבר נעשה בהתאמה אישית לילד שלכם בהתאם לתיק הרפואי שלו ובפרטיות.

מה שעושים בבתי הספר בישראל לא נעשה כמעט בשום מקום בעולם כך. וחמור עוד יותר שההליכים הרפואיים האלה הופרטו וניתנו לחברות חיצוניות (פמ”י, נטלי), לבצע ואף לאגור נתונים רפואיים על הילדים במדינת ישראל. בכל מקום מתוקן בעולם ההורים אחראים לחסן את ילדיהם בהתאם למצבם האישי וזה נעשה בקופת החולים, כשההורה מפקח ושומר על ילדיו.

המטרה

להוציא מבתי הספר את ההליכים הרפואיים. אנחנו רוצים שישראל תנהג ככל מדינות העולם המתקדמות ותשאיר את כל הטיפולים, הבדיקות, והמעקבים באחריות ההורים לביצוע במרפאות שבקופות החולים. לא רוצים עוד שייגעו בילדים בבית הספר. אנחנו מעריכים את בית הספר לגבי חינוך וחברה, אבל לא רוצים עוד שיהיה זרוע של משרד הבריאות. אנחנו רוצים לחזור לישון בשקט. או לפחות, לחזור לישון.

מה עושים?

מהפכה שקטה אבל נחושה ואפקטיבית. להורים בישראל יש זכות המעוגנת בחוק למנוע כל הליך רפואי בבית הספר. אמנם כיום הנוהג הוא שבהצהרת הבריאות השנתית שההורים ממלאים יש הסכמה מובנית (על אף שאינה תואמת את החוק) להליכים רפואיים בבית הספר, אולם עומדת זכות להורים לשלוח הנחיות לבית הספר כדי להימנע מכל הליך רפואי.

במסמך הנחיות (להלן בהמשך) כל הורה שיש לו ילדים בבתי הספר או בגנים יכול לעשות שימוש חופשי, ולשלוח הוראה מפורשת להימנע מהליכים רפואיים במוסד החינוכי.

כך נוכל לוודא שילדינו מוגנים מכל ניסויים עתידיים, חיסונים מסוכנים, בדיקות, ומעקבים. את כל הטיפולים והחיסונים שנבחר לעשות לילדינו, כל הורה יבצע בקופת החולים בזמן הנכון עבור ילדיו. זאת בהחלטה מושכלת ומודעת ובשמירה על פרטיות המידע הרפואי של ילדיו. הורים צריכים להיות ליד ילדיהם כשהם מקבלים חיסונים או כל הליך רפואי אחר.

מניעת התערבות רפואית במסגרת בתי הספר / גנים

מסמך ההנחיות למוסד החינוכי כולל:

 • הנחיה לא לגעת בילדים בשום אופן עבור עניינים רפואיים (כולל חיסונים, ניסויים וכו’).
 • הנחיה לא להעביר שום מידע רפואי של הילדים לצד ג’
 • הצהרה על חשיבות נוכחות ההורים בכל הליך רפואי שהילד מקבל
 • התייחסות לאחריות המוסד החינוכי לביצוע ההנחיות

הסבר מילוי החלק העליון של ההנחיות:

מוסד חינוכי    – שם בית הספר / הגן

לידי              – שם המנהל/ת או מורה או כל נציג אחר של בית הספר / גן

העתק            – לעוד גורם בבית הספר / גן. אם אפשר שההנחיות יועברו ליותר מאדם אחד

התלמיד/ה      – שם הילד/ה

ת.ז.               – תעודת הזהות של הילד/ה

הסבר מילוי החלק התחתון של ההנחיות:

שם               – השם המלא של האב או האם

ת.ז.               – מספר תעודת הזהות של האם או האב

חתימה           – לחתום מעל הקו

תאריך           – התאריך במועד החתימה

העתק לעו״ד    – שם של עו”ד שאתם מעוניינים שיקבל העתק. אם אין לכם עו״ד ניתן להוסיף

את השם שלי – עו”ד תמיר טורגל.

נקודות נוספות

 • מלאו את המסמך (קישור אליו תמצאו כאן בתחתית המאמר) והעבירו לביה”ס או לגן שיאשרו את ההנחיות. את העתק האישור על קבלת ההנחיות שלכם אפשר להעביר לכל עו”ד שאתם רוצים שיהיה אצלו תיעוד.
  מי שמעוניין, ניתן להעביר תיעוד לעורך הדין תמיר טורגל בכתובת: tamir@turgal.com

 • חשוב ביותר: אישור לקבלת ההנחיות שלכם על ידי המוסד החינוכי זה קריטי. אנחנו חייבים למנוע מצב בעתיד שיוכלו חלילה לטעון שלא קיבלו את ההנחיות מכם. לכן האישור של בית הספר או הגן צריך להיות כזה שניתן להעביר ממנו עותק לעורך הדין. אין ערך ראייתי לאישור בעל-פה.
  ניתן לקבל את האישור מבית הספר בחתימה שלהם על מסמך ההנחיות, בכל מקום במסמך. או בהודעה כתובה או קולית שישאירו לכם. או באימייל מהמוסד החינוכי, או במכתב רגיל. כל דרך מתועדת היא בסדר. בלי האישור שלהם אין לכם ראיה משפטית לכן אין מקום להתפשר על קבלת האישור.

 • אם קורה שמסרבים לאשר לכם את קבלת ההנחיות שלחו את המסמך שוב בדואר רשום, וודאו שאתם מקבלים מהדואר אישור שהמכתב התקבל. את האישור מהדואר שהמכתב נמסר לבית הספר ניתן לשלוח למנהל או לכל אחראי אחר ולעדכן אותם שנעשתה המצאה כדין ושמעתה לא יוכלו להתחמק, ושהאחריות היא עליהם לקיים את ההנחיות ששלחתם.

 • יש להנחות את הילדים בהתאם לגילם להתנגד לכל הליך רפואי שייעשה בלא נוכחות ההורים. לא להסכים לשום דבר כולל בדיקות ומדידות. לא לקחת שום סיכון. מי שמנסה לבצע הליכים רפואיים בלא נוכחות ההורים – יש לו עניין שכך זה ייעשה. לא להסכים בשום אופן.

 • בימים של חיסונים במוסדות החינוך – לא לשלוח את הילדים לבית הספר או לגן.

 • חשוב שתביעו את עמדתכם ותדרשו מבתי הספר והגנים לשים את הילדים בראש מעייניהם ולא את האינטרסים של המערכות. ילדינו אינם עדר ולא ינהגו בהם כך. אנחנו לא מוכנים שיבצעו הליכים רפואיים בבתי הספר ובטח שלא על ידי חברות פרטיות ללא שקיפות.

תגובות למאמר

הצטרפות לניוזלטר
הודע על
guest
17 תגובות
הישנות ביותר
החדשות ביותר המוצבעות ביותר
פידבקים מוטבעים
צפה בכל התגובות
רז

תודה רבה!

מיכל

תודה רבה לעו”ד טורגל היקר

אופיר

תודה רבה!

ערגה

תודה רבה תמיר! מה קורה עם המורים שרוצים לכפות עליהם בדיקות ?

אורה אביב

תמיר יישר כח, אתה עושה עבודת קודש🙏

קורין

נהדר! בדיוק מה שהורים זקוקים לו. תודה רבה!

אורלי לוי

בס”ד

נשמח באם תייצג אותנו ההורים
אני מאמינה שבשכט כולנו הנורים ניקח חלק
בעבור ייצוג שכנראה יתבקש
ועדיף כמה שיותר מוקדם

אני

מה עם ילד שעולה לי”ב אחרי קביעת פרופיל, מבחינת הצבא?

עופר

תודה לכם!

ענבל

מיליון תודות והוקרה על עשייתך המבורכת, על עמידתך האמיצה מאוד באור הזרקורים ואמירתך הברורה את האמת כפי שהיא. תוך לקיחת סיכון אישי תרומתך וההשראה שאתה נותן הינם אור ותקווה לכולנו כאנושות ועצם העזרה הכל כך פרקטית ופרסום שמך מצילה נפשות רבות. תודה ענקית

אורלי אלמוג

מה קורה כאשר בית הספר מסרב לקבל את המכתב מהדואר (ענית תשובה חלקית). איך אפשר להגן על הילד במצב כזה?
(ושוב, תודה על כל העשייה שלך)

ורד

תודה רבה לך, עו”ד טורגל.
העזרה שלך לא מובנת מאליה 🙏
תחושה שיש על מי לסמוך בתוך הכאוס הזה.

דנה שרון

תודה תמיר !! כל כך חשוב ומחזק!

אליאנור אוחנה

מועדים לשמחה אני אם לבנות בנות 9וחצי ו16 וחצי מה עלי לעשות לגבם עם החיסול הזה

[…] הצהרת אפוטרופוס ומסמך הנחיות למוסד החינוכי – הנחיות אפוטרופוס למניעת כל הליך או התערבות רפואית במסגרת המוסד החינוכי ושמירת הסודיות (באדיבות עו״ד תמיר טורגל ועמותת ׳חיסונים – בחירה מושכלת׳). […]

שושי

כל הכבוד לך!!!

אבח

תודה אלופום אתם