חיפוש באתר

עשוי לעניין אותך

וידאו שכדאי לצפות

הצטרפות לניוזלטר

הירשמו לדיוורים שלנו ותקבלו עדכונים קריטיים למייל על שמירה על יכולת הסכמה מדעת, בטיחות חיסונים ונושאים חמים שעל הפרק.

בקרו אותנו ברשתות החברתיות

ד"ר יפה שיר-רז: איך עוצרים את ההסתה ואת הסחרור העברייני?
מאמר חשוב של ד"ר יפה שיר-רז על הסחרור העברייני, ואיך עוצרים את הסחף.
ד"ר יפה שיר-רז: איך עוצרים את ההסתה ואת הסחרור העברייני?

נאום ההסתה של בנט מלפני שלושה שבועות נראה עכשיו כמו דקלום תמים ליד מסע הצייד שבו פתח היום נגד למעלה ממיליון אזרחי המדינה, בהופכו אותם ל”ארכי-אויב”: “סרבני החיסונים הם פצצה מתקתקת… הם מסתובבים עם תת מקלע ויורים בכולם נגיפי דלתא”.

מה שמדהים הוא שההסלמה הבלתי נתפסת הזו מתרחשת דווקא על רקע התובנות הברורות העולות מהנתונים – שתכשיר
ה-mRNA הניסיוני איננו מגן מפני מחלה קשה ואיננו מגן מפני הדבקה, ושכמות הדיווחים על תופעות הלוואי הזורמים בלי הרף, כולל מקרי מוות, מצביעים על כך שהתכשיר הזה מסוכן עוד הרבה יותר ממה שהעלינו על דעתנו בתחילת ההרפתקה הזו.

אז מה קורה פה? ואיך עוצרים את ההסתה לפני שהיא תיגמר בדם?

נראה כי מה שאנו עדים לו עכשיו הוא הסלמה של הסחרור העברייני שבה החלה ממשלת נתניהו: מחרחור פניקה כדי לגרום לציבור הרחב להשתתף בניסוי עצום הממדים, התעצמה המערבולת והפכה להסתה בסגנון התקופות האפלות ביותר בהיסטוריה, כנגד האזרחים שמסרבים לקחת חלק בניסוי, ולחרחור מלחמת אזרחים ממש.

הסחרור העברייני (Criminal Spin) הוא מודל בקרימינולוגיה שפיתח פרופ’ נתי רונאל, קרימינולוג קליני ומומחה לקרימינולוגיה חיובית, אשר מתאר תהליך התפתחות של התנהגות הנחשבת עבריינית, כאשר הסחרור מתחיל בכל אותן התנהגויות גבוליות שמקובל לראותן כתמימות, לא מדי מזיקות, נטולות כוונת זדון, אך עם הזמן, אט אט, התנהגות גוררת התנהגות, משבר רודף משבר, תגובה מולידה תגובת נגד, ועוד אחת, ונוצר תהליך של סחיפה, החרפה, הסלמה וסחרור התנהגותי בכיוון העברייני, עד לאובדן שליטה, הן של מי שמצוי במוקד הסחרור ואחראי להתרחשותו, והן של אלה הנמצאים בסביבתו.

סחרור עברייני מתקיים גם בקרב קבוצות, בארגונים, בחברה או אפילו בתרבות כולה. יצירת קונצנזוס מזויף, פסאודו-מדעי, מחריפה את הסחרור החברתי וגוררת לתוכו פריטים בחברה שאין בידם לבחון ראיות אחרות.

פעמים רבות תחושת המסוגלות של מחולל הסחרור העברייני מתעצמת עם חלוף הזמן, מתגברת מפעולה אחת לפעולה שלאחריה, ומתגבשת עד לכדי תחושת כל יכול, המובילה להתנהגות שלוחת רסן וחסרת מעצורים הרואה בכל האמצעים ככשרים להשגת המטרה, ובמקביל מצטמצמת יכולתו של מחולל הסחרור לראות את הזולת, לדאוג לזולת, ולחוות אמפתיה כלפיו. עוד מתעצמות עם התקדמות תהליך הסחרור העברייני תחושות האיום והסכנה אצל הגורם האחראי להתרחשותו, ואלו יוצרת אצלו בתורן תחושה של הכרח קיומי לבצע פעולות הפוגעות בסביבתו לשם הגנה עצמית.

אולם, לא רק העבריין הוא זה המניע את תהליך הסחרור העברייני, אלא גם לקורבן יש תרומה מכרעת בהעצמת הסחרור העברייני, שכן הקורבן לעיתים קרובות נשבה באשליה המוטעית שיוכל להשתחרר משליטת העבריין אם רק יספק את רצונותיו ואת מאווייו, ובדרך זו הקורבן מסייע באופן פרדוקסלי לעבריין להדק ביתר שאת את שליטתו בו. קרימינולוגים טוענים כי ברובן המוחלט של ההתנהגויות הפליליות אפשר למצוא יסודות של סחרור מעין זה.

את התחושה שהמערבולת הכאוטית והעכורה שאליה נקלענו בישראל על רקע משבר הקורונה מתאפיינת באופן מעורר דאגה בקווי דמיון רבים (רבים מדי) לתופעה הידועה בספרות האקדמית כסחרור עברייני, תיארנו בדו”ח הביניים של ועדת החקירה האזרחית כבר לפני חודשים. כבר אז כתבנו שנראה כי אזרחי ישראל נקלעו כקורבנות לתוך מערבולת הסחרור העברייני שנוצרה משיתוף הפעולה בין הממשלה לבין חברות הפארמה, ובעצמם תורמים מבלי משים להעצמת הסחרור. זאת על ידי ציות עיוור לגחמות השלטון, בתקוות שווא להיחלץ מהמערבולת, תוך שהתנהגותם הכנועה גורמת באופן אבסורדי דווקא להאצת עוצמת המערבולת ולמינופה, שכן היא מאפשרת לשלטון להגביר את אחיזתו ושליטתו באזרחים ולדרדר את מצבם לשפל חדש פעם אחר פעם.

המערבולת הזו, שמזינה את עצמה והולכת ומתעצמת, בולעת בתוכה את כל קולות הביקורת והאזהרה של אנשי מקצוע, מדענים, עורכי דין ואזרחים מודאגים, והביאה להתפוררות כל מערכות המדינה שתפקידן להגן על האזרחים. כעת נראה כי הגענו לשלב בסחרור שבו ההתנהגות הפכה לשלוח רסן, ואכן רואה בכל האמצעים ככשרים להשגת המטרה – כולל חרחור מלחמת אחים.

אז מה יהיה? על פי המודל של פרופ’ רונאל, סחרור עברייני יכול להימשך עד למשבר גדול, או שהסחרור דועך לאחר שעבר שיא מסוים, או שהתערבות חיצונית עוצרת את הסחרור. רק שהכוח שנדרש כדי להפסיק את הסחרור בשלב הזה, שבו הוא מתפתח לשיאו, חייב להיות גדול יותר מהסחרור עצמו. בימים רגילים ובחברה מתוקנת, מערכת אכיפת החוק ומערכות חברתיות אחרות מציעות כוח כזה. אלא שאיננו בימים רגילים, והחברה כולה נסחפה אל תוך המערבולת.

התשובה תלויה לכן רק בנו – וב”בנו” הכוונה לאו דווקא לאותם מיליון ומשהו (או יותר, כי מי יודע אם גם הנתון הזה אמיתי) אזרחים שמסרבים להשתתף בניסוי. הכוונה היא לכל המיליונים שמבינים שאנו כפסע לפני חורבן הבית השלישי, ומסרבים לקחת בכך חלק.

אז בין אם התחסנתם ובין אם בחרתם שלא לעשות זאת, אנא, אל תיכנעו למערבולת ההסתה ההדדית. אל תיסחפו עוד פנימה אל תוך המערבולת שמאיימת לבלוע אותנו. בערות איננה כוח. עבדות אינה חירות. מלחמה היא לא שלום.

תגובות למאמר

הצטרפות לניוזלטר
הודע על
guest
5 תגובות
הישנות ביותר
החדשות ביותר המוצבעות ביותר
פידבקים מוטבעים
צפה בכל התגובות
אייל בר נתן

מאמר מדהים!! עם זאת, צריך לדעת שאופן הביצוע בפועל הוא, לפמפם בכל עת, ע”י סטיקרים, הרצאות שבהפגנות וכדו’ – שההסטוריה מלמדת כי ‘דיקטטורה’ פירושה מוות המוני, ממילא כל שוטר או חייל שיתן יד לזה, עליו לדעת שהציבור רואה אותו כמי שבא להרוג ממש, ויתכונן לתגובה חמורה מאת הציבור

נופר

לא יאמן, במדינת ישראל הולכים אחד לאחד על פי דרכו של היטלר – הסתה ואז סנקציות ואז עוד הסתה ואז עוד סנקציות וחוזר חלילה עד מתי? שוב כמו אז עד לרמה שציבור שלם ישתוק (או ישמח) למראית אזרחים חפים מפשע מובלים למותם במחנות ההשמדה?….אמרו שבית המקדש נחרב משנאת חינם, אז הנה לכם פוליטיקאים נכבדים, גאים? אתם עושים עבודה טובה יותר ויסודית יותר משל היטלר על אחיכם! יום הדין קרב כולם יתעוררו והרעים יבואו על עונשם…בנתיים ניאחז באור ובאמת ונברך על מה שיש (ויש הרבה על מה לברך) תודה לכם עמותה יקרה על פועלכם החשוב מנשוא!

דוד מויאל

אני מומחה לשום דבר
כמו רבים אחרים אני עוקב קורא וחוקר חומרים אשר נוגעים למגפה ומאחר שאני חי בניו יורק אני גם נמצא במערבולת פוליטית שכן אחת המפלגות כאן הכניסה את הפוליטיקה לתוך הנושא הטעון וזהו גורם לא רק שמוסיף דלק למדורה מדד השינאה כאן גובר מיום ליום עד כדי כך שלא מעט אנשים כאן מודאגים מהעתיד הלא וורוד אם להתבטא בעדינות מהעתיד של המדינה שעד המשבר הנוכחי נחשבה אולי למדינה הכי חזקה בעולם וגם לסמל הדמוקרטיה והסובלנות לדעות שונות .
כמו אחד שעוקב אחר הנעשה בישראל בדאגה ופחד אחת התופעות המדאיגות ביותר היא העובדה ש 120 חברי כנסת שותקים כמו דגים ואין שום חילוקי דעות בין ימין שמאל דתיים חילונים יהודים ערבים נשים גברים . כולם בדעה אחת ? אין חילוקי דעות ? מה מאחד אותם בשתיקתם ? האם יתכן שכולם מקבלים שלמונים על שתיקתם ? אלו שבימים רגילים רוצים להרוג אחד את השני על כל חילוקי הדעות הקיימים ביניהם .
רק עוד נקודה קטנה (גדולה ) והיא התקשורת .
יש לתקשורת חלק ענק והיא תנאי שבלעדיו הפוליטיקאים ובמיוחד בעלי עניין (פארמה בעיקר ) לא היה ולא יהיה להם צ׳אנס להצליח למצב שבו נחשוב ונדאג לחורבן בית שלישי . התקשורת היא השחקן המרכזי בסיפור אצלנו ואם לא נמצא דרך ( by hook or by crook ) לנטרל אותם או לגרום להם לעשות את העבודה שלהם נאמנה , מצבנו לא טוב ויש דרכים לפחות לא לתת להם לישון בשקט בלילה . צריך לעשות את הרעש והמהומות אצלם וגם וזה חשוב לדעת איך לדבר איתם . כי להם יש את הרמקולים והרוב שומע אותם בעיקר .

דליה

המונים מתמודדים על בסיס קבוע עם מגבלות תנועה וכניסה למקומות שונים, הדרה, שיימינג והטחת האשמות מאנשים אחרים, רגילים באותה מידה. היה מועיל לוא היו חולקים באיזה מקום את ההתמודדות הזו, את ההתפתחות שלהם בעקבות ההכרח לעמוד על שלהם, בנחת, ללא התלהמות. זה יכול לעזור להרבה אחרים.

שמחה

מסכים לכול מילה.
העניין שיש הרבה מסיתים שרים חכ רופאים וכו.
ולא מעשה דבר נגדם