חיפוש באתר

עשוי לעניין אותך

וידאו שכדאי לצפות

הצטרפות לניוזלטר

הירשמו לדיוורים שלנו ותקבלו עדכונים קריטיים למייל על שמירה על יכולת הסכמה מדעת, בטיחות חיסונים ונושאים חמים שעל הפרק.

בקרו אותנו ברשתות החברתיות

Untitled design (7)
באו לאמ;לק* ויצאו מברכים. משרד הבריאות בפניקה. "מתנגדי החיסונים" האלו, שכל היום מספרים על תופעות הלוואי שלהם, מחרבים את מבצע הבוסטר. קמפיין ה"גונבים לי את האקמו" המסית והמפלג יוצר אפקט בומרנג, ורק גורם אפילו לאלו ששקלו להתחסן בשלישית להבין שמשהו לא טוב קורה פה, וזה לא הנגיף.
Untitled design (7)

(מאמר זה מתייחס לפוסט תופעות הלוואי שמשרד הבריאות העלה ב-30/9 וביקש “לדבר על תופעות הלוואי” בתגובה לפוסט עלו אלפי עדויות, חלקן נמחקו ביד עלומה)

שחקנים, ספורטאים ואפילו עיתונאים כבר מתחילים להודות בטוויטר ובפייסבוק שחטפו שיתוק פנים ומחלות אוטואימוניות, או שקרובי המשפחה שהם הטיפו להם להתחסן חטפו דלקת בשריר הלב אחרי המנות הקודמות, ותוהים האם להיכנע בשלישית.

ההיסטריה במשרד, שעד לפני שבועיים היה שאנן כצב באחו, במיוחד אחרי הבג”צ שנתן לו אור ירוק לתו השחור, החלה ביום שישי השחור (מבחינתם) כשה-FDA החליט, אחרי שצפה בנתונים הקולוסאליים שהציגה ראש שירותי הבריאות שאחראית על יישום מדיניות הבוסטר עכשיו, שגם במקרה בו זמנית עומדת בראש המחקר של פייזר, וגם במקרה בו זמנית חתומה על החוזה עם פייזר – החלטה חד-משמעית ושאינה משתמעת לשתי פנים, שאין לבטסר את כלל האוכלוסייה עד גיל 65. הקונספציה התפרקה לרסיסים. אפילו ב-FDA כבר מבינים שהניסוי פשוט נכשל, ושאי אפשר להמשיך לבסטר את האוכלוסייה לנצח.

מה עושים, מה עושים? מרוב ההיסטריה דלקו האורות במשרד כל אותו הלילה. תוך שעה הם הודיעו למדיה, שהתבלבלו לרגע וחשבו שהם עיתונות חוקרת וכתבו שהייתה דרמה ב-FDA, ששום דרמה ושום נעליים – כל מסר אפשר לראות גם הפוך: אתם לא הבנתם. זה לא שה-FDA לא הסכים לאשר את הבוסטר לרוב האוכלוסייה עד גיל 65. להיפך, זה שה-FDA *הסכים* לאשר אותו לבני 65 ומעלה. השופרות התפקדו דום ונכנסו מיד לפעולה, מפמפמים במשך ימים את המסגור המשעשע הזה.

אבל באסה. המסר של ה-FDA הופנם לאוד אנד קליר. גם בקרב חלק גדול מאלו שכבר היו אוטוטו מוכנים להיכנע לאיומי הבוסטר.

אז מה עושים עכשיו? ה-FDA שלח את משרד הבריאות להכין שיעורי בית: תמשיכו לבדוק את יעילות הבוסטר – על עכברי המעבדה – אנחנו! ועכברי המעבדה מתמרדים! חלקם הגדול אולי לא אומרים את זה בקול רם, אבל הם פשוט לא באים.

אז איזה מוח גאון שם העלה רעיון מבריק! למה שלא נאמ,לק להם את המסר? החיסונים יעילים ובטוחים. רות. סוף. זה כל מה שאתם צריכים לדעת.

רק שלתגובה הזאת המוח-גאון לא צפה (למה לא צפה? הרי אותו דבר בדיוק קרה גם לראשת ממשלת ניו-זילנד): אלפים על אלפים של דיווחים על תופעות לוואי, מהתקפי לב ושיתוקים ועד מוות.

רוצים לדבר על תופעות הלוואי?

יאללה, בואו באמת נדבר על תופעות הלוואי – ובואו נתחיל מזה שבישראל *אין* מערכת ניטור לתופעות לוואי כמו ביתר מדינות העולם המערבי – כזו המאפשרת לכל אזרח לצפות, לקרוא ולהבין מהן תופעות הלוואי שאזרחים אחרים דיווחו עליהן, כזו המאפשרת לחוקרים עצמאים לבחון את הנתונים ולראות האם תופעות מסוימות חוזרות על עצמן לאחר החיסון – קשר שחייב להיבדק כדי לראות אם הוא אכן סיבתי.

בישראל לא קיימת מערכת דיווח. מה שיש הוא *טופס* דיווח – לא מערכת דיווח, וגם הטופס הזה הוא נכה, ועד לא מזמן לא היה בו אפילו מקום לפרטי המדווח, כולל אפילו לא שם המדווח – מה שמעיד כאלף עדים על כך שמראש לא הייתה לכם ואין לכם שום כוונה לבחון את תופעות הלוואי המדווחות.

בואו נדבר על מערכת הדיווח של מגן אבות ואימהות, אשר *כובתה* בדצמבר 2020 – בדיוק בזמן שבו החל מבצע החיסונים בקשישים ובבתי אבות.

בואו נדבר על מערכת הדיווח ועל תרבות הדיווח שהשרשתם בקרב הצוותים הרפואיים, כאשר ברוב המקרים כאשר אדם מגיע לבית חולים – עם כאבים בחזה, עם התקף לב, עם קרישי דם, עם דימומים, עם הפלה, עם לידה שקטה – איש איננו שואל אותו אפילו האם חוסן בימים האחרונים.

באמת, בואו נדבר על תופעות הלוואי. אל תאמלקו לנו שום דבר. תקשיבו לציבור. בואו *אתם* תכירו את הנתונים!

או שלא. פשוט תמחקו אותם בעליבות הרגילה שלכם, ותמשיכו להאמין שאת הגופות שנערמות כבר באלפים אפשר להמשיך להסתיר בערימה.

זה לא יעזור לכם. כי הציבור התעורר, ואלפי התגובות שמחקתם כבר צולמו ותועדו. לא תשתיקו יותר את הנפגעים.

*אמ;לק: ארוך מדי, לא קראתי”. כלומר, לאמ;לק = לתת תקציר.

תגובות למאמר

הצטרפות לניוזלטר
הודע על
guest
1 תגובה
הישנות ביותר
החדשות ביותר המוצבעות ביותר
פידבקים מוטבעים
צפה בכל התגובות
עדן

אולי כדאי ליצור מאגר מידע חלופי על תופעות הלוואי ל׳חיסונים׳ כדי שאנשים יוכלו לדווח בקלות והמתלבטים יוכלו לקבל אינפורמציה מהימנה ומשכנעת.