חיפוש באתר

עשוי לעניין אותך

וידאו שכדאי לצפות

הצטרפות לניוזלטר

הירשמו לדיוורים שלנו ותקבלו עדכונים קריטיים למייל על שמירה על יכולת הסכמה מדעת, בטיחות חיסונים ונושאים חמים שעל הפרק.

בקרו אותנו ברשתות החברתיות

Untitled design (20)
ראש מערך הרפואה באנגליה מזהיר שכל ניסיון להטיל מגבלות שרירותיות יותר מאלו שכבר מוטלות יגרום לאובדן האמון והתמיכה של הציבור. למרות הפניקה העולמית, נכון להיום אין כל מחקר, ראיה או אינדיקציה אחרת לכך שווריאנט האומיקרון קטלני יותר מזנים קודמים, או יכול להדביק מחלימים
Untitled design (20)

מקור: אתר Real Time News

הדרמה שהתחוללה אתמול בערב בישראל סביב “הנוסעת באוטובוס לאילת” – העובדת הזרה שהגיעה לישראל ממלאווי דרך דרום אפריקה ודובאי ושלושה מקרים נוספים שהוגדרו כ”חשודים”, הייתה אחד הטריגרים המרכזיים למה שהפך במהירות לפניקה בינלאומית. השווקים והבורסות ברחבי העולם קרסו ומיליארדי דולרים נמחקו, במדינות רבות כבר מדברים שוב על סגרים ממושכים, ובישראל דנים בסגירה כללית של נתב”ג ואף על החזרת המסכות באוויר הפתוח. החשש שהועלה הוא שמספר המוטציות הגבוה של הוריאנט עלול להפוך אותו לעמיד בפני החיסונים, ובבריטניה אף הזהירו כי חלבון הספייק שלו שונה משמעותית מזה של הזן המקורי של נגיף הקורונה.

ההפחדה ותחושת הבהלה שמשדרים כלי התקשורת ורשויות הבריאות ביחס למסוכנות של וריאנטים חדשים כבר זכו לביקורת חמורה מצד מומחים, שכינו אותה “חרחור הפחדה”. באוגוסט פורסמה ב-Nesweek כתבת שער שכותרתה הייתה “וריאנט יום הדין של נגיף הקורונה גרוע מדלתא ולמבדה עשוי להגיע, אומרים מדענים”, ובספטמבר היה זה ד”ר אנטוני פאוצ’י, שהזהיר מפני “וריאנט מפלצתי” שיגרום לוריאנט הדלתא להיראות כחלשלוש לידו.

אבל האם יש סיבה מוצדקת לפניקה?

הכל החל במסמך רשמי שפרסמה ממשלת בוטסואנה שלשום (25 בנובמבר, 2021), שלפיו “כוח המשימה הנשיאותי לקוביד-19 מיידע את הציבור בכך שארבעה (4) מקרים חדשים של וריאנט קוביד-19 חדש הידוע כ- B.1.1.529 דווח ותועד ביום שני, ה-22 בנובמבר 2021. ארבעה (4) המקרים זוהו בקרב מטיילים שנבדקו חיוביים לסארס-קוב-2 בבדיקות שגרה לפני טיסה”.

במסמך נכתב כי “החקירות הראשונות של הנגיף ביססו שלווריאנט החדש יש מספר גדול של מוטציות בהשוואה לנגיף הדלתא”, אך במקביל הובהר כי המשמעות וההשלכות של עובדה זו עדיין אינן ברורות. “מה משמעות הדבר עדיין לא ברור ונמצא תחת חקירה. לווריאנטים חדשים יש פוטנציאל להשפיע על החומרה של מחלה, עד כמה בדיקות יהיו יעילות בזיהוי המחלה, כמו גם היעילות הפוטנציאלית של החיסונים. כרגע, ההשלכות העולמיות האמיתיות של הווריאנט לא בוססו”, הדגיש המסמך.

סערה בכוס תה

ד”ר אנג’ליק קוטזי, יו”ר ההסתדרות הרפואית של דרום אפריקה, תיארה אתמול את מגבלות הנסיעה שהוטלו על דרום היבשת כ”נמהרות”, ואת התגובה מצד מדינות העולם כ”סערה בכוס תה”. לדבריה, “עד כה, מה שראינו הוא מקרים קלים מאוד”.

והיא לא היחידה. מומחים רבים סבורים שהפניקה מוגזמת ואיננה מוצדקת, בעיקר לאור העובדה שנכון לעכשיו אין שום אינדיקציות לכך שווריאנט האומיקרון קטלני יותר מזנים קודמים, או שהוא באמת עמיד יותר מהם לחיסונים הקיימים או יכול להדביק מחלימים בקלות רבה יותר, וכי לא מדובר ב”וריאנט יום הדין” כפי שהוא מוצג במדיה.

ראש מערך הרפואה באנגליה פרופ’ כריס וויטי אמר אתמול שהוא מודאג יותר מווריאנט הדלתא מאשר מהמוטציה החדשה, והזהיר שכל ניסיון להטיל מגבלות שרירותיות יותר מאלו שכבר מוטלות יגרום לאובדן האמון והתמיכה של הציבור. פרופ’ וויטי אמר בדיון בפאנל של התאחדות הרשויות המקומיות בבריטניה: “תמיד ידענו שוריאנטים חדשים יצוצו מעת לעת… אבל יש הרבה מאוד שאנחנו לא יודעים, ואני חושב שזה כנראה לא מאוד מועיל להעלות השערות”.

על רקע הקריאות של כמה מומחים להתחיל להחיל את מה שכונה בבריטניה “Plan B”, אמר פרופ’ וויטי: “החשש הגדול ביותר שלי כרגע הוא שאם נצטרך לעשות משהו שרירי יותר בשלב מסוים, בין אם זה עבור הוריאנט החדש הנוכחי או גירסה מאוחרת יותר, האם עדיין הציבור יהיה איתנו?”.

סר ג’ון בל מאוניברסיטת אוקספורד, אחד היועצים הבכירים ביותר בממשלת בריטניה לענייני חיסונים, אמר שהווריאנט החדש עלולה לגרום לא יותר מ”נזלת וכאבי ראש” אצל המחוסנים, ושגם אם הוא עלול לחמוק מהנוגדנים, עדיין הסיכוי שלו להתחמק מתאי T וגורמים נוספים במערכת החיסון שמספקים הגנה רחבה יותר, הוא נמוך. “עדיין יכול להיות לך נגיף מאוד מידבק שמסתובב וגורם להרבה צרות, גורם להרבה, אתם יודעים, נזלת וכאבי ראש, אבל לא מכניס אנשים לבית חולים. בכנות, אתם יכולים לחיות עם זה, אני חושב”, הוא אמר.

תגובות למאמר

הצטרפות לניוזלטר
הודע על
guest
2 תגובות
הישנות ביותר
החדשות ביותר המוצבעות ביותר
פידבקים מוטבעים
צפה בכל התגובות
מאיר

יפה מאוד.
ממליץ, בלי קשר למאמר זה דווקא, להוסיף אפשרות לשליחת קישור בכל כתבה או ידיעה.

בנימין

מה בכלל גורם לכם להאמין שיש “וריאנט” כזה, ושכל הסיפור אינו עוד שפן שמנהלי ההונאה שלפו מהכובע?